ALGOLOJİ NEDİR? AĞRILAR VE TEDAVİLERİ AKUPUNKTUR RANDEVU AL
ana sayfa hakkımda makaleler haberler basın galeri uygulamalar iletişim
 
 
 
 
 
 
 
Ana sayfa > Ağrı Çeşitleri > Romatizmal Ağrılar
 
Romatizmal Ağrılar
Romatizma denildiği zaman genellikle kas ve eklemlerden kaynaklanan ağrılar akla gelmektedir. Hatta kaslardan kaynaklanan her türlü ağrı halk arasında romatizma olarak nitelendirilmektedir
Aynı şekilde artrit ve romatizma eşanlamlı kullanılmaktadır. Artrit, eklemlerin çeşitli etkenlere bağlı yangısıdır. İleri dönemleri artroz olarak da isimlendirilmektedir. Romatizma terimi ise daha çok kaslar, eklemleri birbirine birleştiren bağlar ve kasların eklemlere bağlanma yerleriyle ilgilidir.

Bütün artrit tipleri ve yumuşak dokudan kaynaklanan hastalıklar romatizmal hastalıklar olarak nitelendirilir. Artrit ağrısı genellikle künt ve sızlayıcı tarzdadır. Bazı durumlarda artrit çok artarak hastanın yaşamını zorlaştırıcı bir nitelik kazanabilir. Artrit ve yumuşak doku romatizmasını anlayabilmek için eklemlerin yapısına değinmekte yarar vardır.

Eklem iki kemiğin bir araya geldiği birleşme noktalarıdır. Her iki kemiğin birleşme noktaları kıkırdak adı verilen kemikten daha yumuşak düzgün bir doku ile kaplıdır. Kıkırdağın görevi iki kemik arasındaki sürtünmeyi azaltmaktadır. Eklemde eklemin iç yüzünü kaplayan bir sıvı da bulunur. Eklemin dış yüzü ise kapsül adı verilen bir kılıf ile çevrilidir. Kaslar ve diğer bağlar ekleme yapışarak eklemin hareketini sağlarlar. Eğer kıkırdak yüzü bozulursa ve eklem sıvısı azalırsa ya da kapsül kalınlaşırsa eklemlerde hassasiyet ve hareket kısıtlılığı başlar. Bu hareket kısıtlılığı ağrı ile birlikte seyreder. Vücudun değişik bölgelerindeki eklemler farklı özellikler taşıyabilir. Örneğin, kalça eklemi ya da omuz eklemi parmak ya da diz ve dirsek eklemlerinden farklıdır.

Eklemlerde gelişen ve eklem kısıtlılığına yol açan çeşitli bozukluklar romatizmal hastalıklar olarak nitelendirilmektedir. En sık görülen hastalıklar osteoartrit, romatoid artrit, gut ve yumuşak doku romatizmasıdır.


İletişim
Hakkımda
Randevu Al
Makaleler
Referanslar
Bel Ağrısı
Boyun Ağrısı
Diz Ağrısı
Kalça Ağrıları
Omuz - Kol Ağrıları
Kanser Ağrısı
Epidural ve Transforamin..
Nükleoplasti
Faset Eklem Enjeksiyonu
Ozon Diskektomi
Laser Diskektomi
Radyofrekans Termokoagül..
Nöroplasti
IDET
Epiduroskopi
Spinal Kord Stimulasyonu
Romatizmal Ağrılar
Nöropatik Ağrı ve Nevral..
Göğüs Ağrıları
Karın Ağrıları
Paylaş
Tüm hakları Prof. Dr. İlhan ÖZTEKİN'ine aittir. © Copyright 2014 Elma Production