ALGOLOJİ NEDİR? AĞRILAR VE TEDAVİLERİ AKUPUNKTUR RANDEVU AL
ana sayfa hakkımda makaleler haberler basın galeri uygulamalar iletişim
 
 
 
 
 
 
 
Ana sayfa > Ağrı Çeşitleri > Omuz - Kol Ağrıları
 
Omuz - Kol Ağrıları
Donmuş Omuz Hastalığı
Donmuş omuz sendromu omuz ekleminde ağrı ve hareket kısıtlılığı ile kendini gösteren bir durumdur. Genellikle omuza yönelik bir darbe sonrası gelişir. Bazen açık bir neden olmadan da oluşabilir.

Donmuş omuz sendromunda omuz normal hareket yeteneğini yitirir. Kol yukarı kaldırılamaz ve el sırta götürülemez. Hasta omzunu hareket ettirmeye çalıştığında şiddetli ağrı duyar. Bazen bir sürtünme de hissedebilir.

Tanı muayene ve görüntüleme yöntemleri ile konur. Manyetik rezonans tanıya yardımcıdır. Ayrıca EMG adı verilen ve sinir kas iletimini ölçen tanı yöntemine de başvurulabilir.

Tedavi
Donmuş omuz hastalığının tedavisinde fizyoterapinin yeri çok önemlidir. Etkili bir şekilde uygulanırsa omuz eklemi hareketlerinin tamamen normale dönmesi sağlanabilir. Fizyoterapi sırasında hastaya pasif egzersizler yaptırılır ve evde uygulaması için egzersiz programı da verilir. Fizik tedavinin yanı sıra ağrı kesici ve yangı giderici ilaçlar da verilir. Ayrıca günde 3-4 kez 15 dakika süreyle buz torbası uygulamak da fayda sağlar.

Donmuş omuz hastalığına karşı fizyoterapi sırasında bir çok hastada çok şiddetli ağrı gelişir. Bu nedenle hasta fizyoterapi sırasında fizyoterapistin yaptırmaya çalıştığı hareketlere karşı direnç gösterir. Bu direnç ağrının daha da artmasına yol açar.

Böyle durumlarda son zamanlarda geliştirilen ve omuzu oluşturan üç eklemden meydana gelen yapının içerisine, görüntüleme altında depo etkili steroid ve hiyaluronik asit ve lokal anestezik enjeksiyonunun uygulandığı bir yöntem geliştirilmiştir. Bu girişim uygulandığı taktirde fizyoterapi seansları gözle görülür biçimde azalır.

Yine aynı müdahale sırasında omuz ekleminin duyusunu taşıyan sinirler geçici olarak devre dışı bırakılır.Son zamanlarda “pulsed radiofrekans” adı verilen ve radyo dalgalarına benzer akımların yaygın olarak kullanılmasına başlanmıştır.

İletişim
Hakkımda
Randevu Al
Makaleler
Referanslar
Bel Ağrısı
Boyun Ağrısı
Diz Ağrısı
Kalça Ağrıları
Omuz - Kol Ağrıları
Kanser Ağrısı
Epidural ve Transforamin..
Nükleoplasti
Faset Eklem Enjeksiyonu
Ozon Diskektomi
Laser Diskektomi
Radyofrekans Termokoagül..
Nöroplasti
IDET
Epiduroskopi
Spinal Kord Stimulasyonu
Romatizmal Ağrılar
Nöropatik Ağrı ve Nevral..
Göğüs Ağrıları
Karın Ağrıları
Paylaş
Tüm hakları Prof. Dr. İlhan ÖZTEKİN'ine aittir. © Copyright 2014 Elma Production